Sitede ara

 +90 (392)  444 42 44
Eğitiminin Kalitesi uluslararasi oduller ve başarılarla kanıtlanmış
KKTC'nin en modern ve yenilikci  egitim kurumuna
Hoşgeldiniz

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
 

Üniversite Hazırlık (Foundation) Programları
Üniversite hazırlık kursları öğrencileri üniversite’ye hazırlamak için düzenlenmiştir. Üniversitelerin birinci sınıfına başlamaya notları yetersiz öğrenciler gerekli alt koşulları yerine getirmeleri durumunda hazırlık programlarına başvurabilir. Genelde eğitim sistemlerindeki farklıklar nedeniyle Üniversiteler öğrencilerin hazırlık programına katılmasını isterler. Bu kurslar öğrenciyi eğitim sistemine uyum sağlaması ve dilini geliştirmesini sağlar. Ayrıca bu kurslarda öğrenciler doğrudan üniversite eğitim alacakları alana yönelik ön dersleri alma şansına da sahiptir.


Üniversite hazırlık programları seçilirken öğreninin akademik geçmişi ve almış olduğu sınavlar iyi değerlendirilmelidir. Eğitim sistemleri arasındaki farklardan dolayı öğrenci doğru hazırlık programına yönlendirilmelidir.

Bir yıl süren hazırlık programları çeşitli konularda verilmekte, bu konular alınacak lisans derecesine ilişkin olduğundan, başarı ile tamamlanması halinde doğrudan bir üniversitenin lisans programına geçiş sağlanmaktadır. Bu programlar bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde yer almakla birlikte bağlantılı oldukları kolejlerde de uygulanabilmektedir. Ders içerikleri üniversitede okunacak bölüme göre belirlenmektedir. Örneğin Mühendislik programı için hazırlık sınıfını okuyan bir öğrenci mühendisliğin temel derslerini almaktadır. Bununla beraber hazırlık programları kapsamında İngilizce ( akademik İngilizce ) ve de “study skills “ diye adlandırılan eğitim boyunca öğrencinin ihtiyacı olacak sunum yapma teknikleri, essay yazımı, vb konular yer almaktadır. 

Hazırlık programları , “foundation” , “international foundation” , “Bridging” , “University Access” şeklinde adlandırılmaktadır. 

Hazırlık Programları için Başvuru koşulları ve gerekli olan belgeler 
Üniversite lisans programı öncesi, Hazırlık programına katılacak öğrenciler için başvuru süreci üniversiteye bağlı olarak farklılık göstermektedir.