ÖĞRENCİ DANIŞMANLIK ve YERLEŞTİRME MERKEZİ

   Tel +90 (392) 229 0137

Foundation...
 

Foundation Year eğitimi, genel olarak İngiltere'de üniversiteye başlamak isteyen yabancı öğrenciler için geliştirilmiş sıra dışı fakat yaygın bir uygulamadır. 2 akademik yıl süren A-Level eğitimine kısa süreli (1 akademik yıllık) bir alternatif oluşturur. Fakat Foundation eğitimi sıra dışı bir uygulama olduğu için bütün İngiliz üniversiteleri tarafından kabul edilmez.

Yine de içlerinde tanınmış okulların da bulunduğu otuzun üzerinde üniversite Foundation eğitimini tanımakta ve kabul etmektedir. Aşağıda bu üniversitelerin bir kısmının listesini bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT

Bir yıllık Foundation eğitiminin ardından bütün üniversitelere girilebileceği şeklinde yapılan (bilerek veya bilmeyerek) yanlış bir yönlendirme var ve bu, öğrencilerin zaman ve ciddi miktarda para kaybına sebep oluyor. Bir yıllık Foundation eğitimi tıp, diş hekimliği gibi klinik bölümler ve Cambridge, Oxford gibi tarihi üniversiteler tarafından tanınmaz.

Yine bir diğer yanlış yönlendirme: Bir yıllık Foundation eğitiminin üzerine bir yıl daha okuyarak A-Level diploması alamazsınız. Eğer niyetiniz A-Level diploması almaksa baştan A-Level programına kayıt olmalısınız, aksi taktirde Foundation için harcadığınız para ve zaman tamamen boşa gider... Daha sonra mağdur olmamak için lütfen Foundation veya A-Level kursları hakkında bize danışın.