ÖĞRENCİ DANIŞMANLIK ve YERLEŞTİRME MERKEZİ

   Tel +90 (392) 229 0137  - (392) 444 42 44

Dil Okulları...

İngiltere, seçkin eğitim kurumları ve köklü eğitim sisteminin yanı sıra, zengin tarihi, geleneksel yaşam tarzı, farklı kültürüyle İngilizce öğrenmek isteyen binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. “Dünyanın Başkenti” unvanıyla tanınan Londra, yüzlerce yıllık akademik geleneğin beşiği Oxford ve Cambridge, büyüleyici doğal güzellikler ile denizin kucaklaştığı Bournemouth ve Brighton, İngilterede eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin başında geliyor.

İngilterede dil eğitimi sunan 3000’e yakın okul bulunuyor. Bu okullardan 380 kadarı British Council (İngiliz Kültür Heyeti) onayına sahiptir ve söz konusu okulların eğitim standardı, konaklama seçenekleri, sosyal imkanları periyodik olarak denetlenmektedir. Temsilciliğini yaptığımız İngiltere okullarının tamamı British Council onaylıdır.

Kurumumuz her yıl öğrencilerin yanında çeşitli meslek gruplarından yetişkinlere de dil okulları ayarlamakta ve bu konuda da KKTC de öncü rol oynamaktadır.

Aklınıza gelebilecek olan sorulardan bazılarını aşağıda yanıtlamaya çalıştık...Daha detaylı bilgi almak için ön başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

  

Eğitim Süresi Nedir?

Genel Lisan kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kimi okullarda (özellikle üniversiteler tarafından düzenlenen programlarda) kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

Kurs başlangıç tarihleri nelerdir?

Kurs başlangıç tarihleri son derece esnektir. Okullara genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

Lisan Kurslarına başlayabilmek için hangi düzeyde olmalıyım?

Genel olarak lisan kurslarına seviyeniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. Okulun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte yurtdışındaki lisan eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az Elementary (az) düzeyinde olmasını öneriyoruz.

Haftalık ders sayısı nedir?

İngiltere'de İngilizce eğitimi amaçlı vize alabilmek için haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir kursa kayıt yaptırmalısınız.

Katılım yaşı nedir?

Yıl boyu devam eden Lisan kurslarına başvurabilmek için alt yaş 16'dır. Bazı okullar 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Yaz döneminde ise bazı okullar yetişkinlere yönelik kurslarda yaş sınırını 14'e kadar indirebiliyorlar. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok.

***Sayfa Başına Dön***

Ne Zaman Başvurmalıyım?

İngiltere'de İngilizce için kursa başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 4-6 hafta önce başvurmalısınız. Özellikle yaz dönemlerinde başvuruların yoğun olduğu dikkate alınarak süre daha da uzatılmalıdır. Genel olarak ne kadar önce başvurursanız işlemlerin o denli sağlıklı ve zamanında sonuçlanacağı dikkate alınmalıdır.

Kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Her ne kadar sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Özellikle kış aylarında sınıf mevcutları daha düşük olma eğilimindedir. Kimi okullar sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir. Sınırlı zamana sahip iş adamları ve yöneticilere yönelik bire bir özel ders programları da bulunuyor.

Kurs sonunda sertifika alacak mıyım?

Kurs türü ve süresi ne olursa okula düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan İngilizce seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

***Sayfa Başına Dön***

Okuldaki ilk gün ne olacak?

Okulların hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilmektedir. İlk gün öğrencilere şehri tanıtan genel bilgiler,haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

Okullardaki olanaklar, tesisler nelerdir?

Okulların sağladıkları olanaklar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane, dil laboratuvarı, kafeterya vb. bulunmaktadır. Üniversite ya da kolejlerin dil okullarına devam eden öğrenciler kampüs olanaklarından da yararlanabilmektedir.

***Sayfa Başına Dön***

Sosyal Etkinlikler - Geziler düzenlenecek mi?

Okullar sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

Havaalanında karşılanacak mıyım?

Hemen hemen tüm okullar havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. Ülke'ye varışınızda okulunuz ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız aileye götürecektir. Lisanınız iyi düzeyde değilse yada yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

Okullardaki öğrenci yapısı nedir?

Lisan okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte eğitim almaktadır. Bu lisan öğrenimin yanısıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Okullar onaylı mı?

Yurtdışında dil okulu seçerken bulunduğu ülkenin resmi makamları tarafından onaylı olup olmadığına, dil okullarının oluşturdukları ve birbirlerini denetleme işlevine sahip oldukları derneklere üye olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz. Örneğin İngiltere'de dil okulu seçerken British Council onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.