ÖĞRENCİ DANIŞMANLIK ve YERLEŞTİRME MERKEZİ

   Tel +90 (392) 229 0137

İngiltere'de Master...
 

İngiltere’de üniversiteler uluslarası öğrencilere çok yüksek kalitede ve tüm dünyada geçerliliği olan 50,000 den fazla yüksek lisans programı sunuyor. Genelde bir yılda tamamlanabilen bu programlar yurtdışında ve İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk tercihi. 2007/2008 öğretim yılında yurtdışından 203.210 öğrenci İngiltere’de öğrenim görüyordu. Yüksek lisans programlarında öğrencilerin %30 u yabancılardan oluşuyor. Bu nedenle İngiltere üniversiteleri yabancı öğrencilerle yakından ilgilenmekte uzmanlaşmış durumda. Her üniversitede yalnızca uluslararası öğrencilerin işleriyle ilgilenen ofisler ve çeşitli dernek ve kuruluşlar mevcut.

İngiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak 1 yıl, yarı zamanlı olarak 2 yıl sürer. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi ise derslerin bittiği yaz, ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz beklenir.

Master programları genelde sınıflarda bulunan az sayıda öğrencinin derse aktif katılımlarının beklendiği bir sistemle eğitim verirler. İngiliz eğitim sisteminde ve özellikle yüksek lisans seviyesinde grup halinde çalışmak, projeler hazırlamak ve sunum yaparak bilgilerinizi diğer öğrencilerle paylaşmak oldukça önemlidir.